Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

Sayın Valimiz 5. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nın Açılışını Gerçekleştirdi

Valimiz Sayın Osman Kaymak, 10.03.2020 Salı günü saat 12.00’de, TÜYAP Fuarcılık tarafından TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Samsun 5. Mobilya, İç Mimari, Halı, Aydınlatma, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı’nın açılışını protokol üyeleriyle birlikte gerçekleştirdi.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan yaptığı konuşmasında, “Mobilya sektörü ihracat konusunda Türkiye’nin en yüksek sektörlerinden bir tanesidir. Gerek inovasyon gerek AR-GE çalışmaları bakımından her zaman kendini geliştiren ve dünya standartları içerisinde yarışamayacağımız hiç bir ülkenin olmadığının altını çiziyorum. 2020 yılında 5.’sini yaptığımız mobilya fuarımızın gelişmekte olan ülkeler bazında değerlendirdiğiniz zaman ne kadar önde olduğumuzu görmenin mutluluğu paylaşmak istiyorum. Her şeyden önce 2020 yılı bizim için ayrı bir şans oluşturmuştur. Korona virüsü ile birlikte Çin ve İtalya’nın mobilya ihracatında son derece sıkıntılar yaşayacağı artık ortaya çıkıyor. Bu şansımızı gayet iyi kullanmak zorundayız. İstanbul Mobilya Fuarında bunun ışıklarını gördük.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk yaptığı konuşmasında, “Bu merkezde birçok fuar açılışına katıldık. Özellikle Tekkeköy ilçemiz bu alanda, bu merkezde kendisinin öne çıkmasında etkili hale geldi. Üreticilerimizin, tüketici olan vatandaşlarımızla buluşacağı önemli bir günü icra ediyoruz. Samsun ekonomisiyle birlikte üreticilerin ve tüketicilerin buluştuğu bu merkezde önemli işlerin yapılacağını umuyorum.” dedi.

Fuarların sektörün gelişmesine büyük katkı yaptığını ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Samsun 5. Mobilya, İç Mimari, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı’nın hayırlı olmasını diliyorum. Fuarlar çok önemlidir. Fuarlar sektörün tanınması, ticaretin gelişmesi, kültür ve sanat faaliyetlerinde çok etkin bir yöntemdir. Üreticiler ile tüketicileri müşterileriyle buluşturuyor. O yönüyle sektörü güçlendiriyor ve ilimizin tanıtımına katkı yapıyor. Fuarın bölgeselden öte ulusal fuar haline dönüşmesini çok önemsiyoruz. Şüphesiz bunu hep birlikte yapacağız.

Samsun’da ortak akıl diye bir tabir kullanıyoruz. Bir araya geldiğimiz zaman çok güzel şeyler yapılacağına şahit oluyoruz. Bu fuar merkezide valilik, belediye, ticaret odası ve diğer kurumlarımızla birlikte el ele vererek yapıldı. Samsun bir mobilya kentidir. Burada tasarımından kümeleşmeye kadar her türlü ortam oluşmuş ama Samsun belki bunu çok iyi yakalayamamış. Bu vesile ile mobilya alanında büyük atılımlar yaparak ihracata yönelik bizlere yardımcı olacaklarını düşünüyorum.” dedi.

Samsun’un yıllık ihracatı 650 milyon dolar olduğunu belirten Valimiz Sayın Osman Kaymak konuşmasının devamında, “Samsun ölçeğinde bir il için bunu çok yeterli görmüyoruz. Bu anlamda ilimizde ihracatın artırılması için büyük çalışma içerisindeyiz. Samsun için tarım, eğitim, sağlık, sanayi ve ticaret kenti gibi   vizyonlar koyuyoruz. Bu anlamda ovaları ile bilinen bir kentin tarım alanında maalesef çok fazla ihracat ürünü yok. Bunun için çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeni ile Çin ve İtalya’da ki durgunluk ve kriz inşallah bizim için fırsata dönüşecektir. Bu diğer sektörler açısında da fırsat doğuruyor. O anlamda yatırımcı ve esnaf arkadaşlarımızın bu alanı çok iyi değerlendirmelerini bekliyoruz. Türkiye Allah’a şükür Koronavirüs hastalığını (COVID-19) çok iyi yönetiyor. Örnek bir ülkeyiz. Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Samsun 5. Mobilya Dekorasyon Fuarımızın sektörümüze, Samsunumuza, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmalarının ardından ‘Samsun 5. Mobilya, İç Mimari, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı’nın açılışı Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Valimiz Sayın Osman Kaymak açılış töreni sonrasında protokol üyeleri ile birlikte fuara katılan Mobilya, İç Mimari, Dekorasyon ve Aksesuarların sergilendiği stantları gezerek, ürünler hakkında firma sahiplerinden bilgi aldı.

10-15 Mart 2020 tarihleri arasında açık kalacak olan ‘Samsun 5. Mobilya, İç Mimari, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı’nın açılış törenine ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, Samsun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.