Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

ORGANLARIMIZ BİR CANA CAN OLSUN

Valimiz Sayın Osman Kaymak, 05.02.2019 Salı günü Saat 12.00’de Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Piazza Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen, 1. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak sergi açılışı öncesi yaptığı konuşmasında, “Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV), Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) ve Türk Yoğun Bakım Derneği’nin imzaladığı 4’lü protokolün etkinliği olan sergi bir hafta boyunca 04-11 Şubat 2019 tarihleri arasında Samsun Piazza Alışveriş Merkezi’nde açık kalacak. Ülkemizde organ nakli bekleyen 30 bin insanımız var. Her yıl organ nakli bekleyen 2 bin 500 insanımız hayatını kaybediyor. Biz her platformda ve her ortamda organ bağışını dile getirip organ bağışına dikkat çekebilmek için bu sergimizi Samsun’da açtık. Gençler bu organ bağışı konusuna çok daha duyarlılar. Birçok ülkeden burada karikatürler var. Bu sergi uluslararası bir karikatür sergisi. Amacımız ülkemizde, bölgemizde ve ilimizde organ nakli bekleyen insanlara bir umut olabilmektir.” dedi.

Serginin ilimizde açılmasına vesile olan herkese teşekkür ettiğini ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Değerli arkadaşlar, yoğun bir şekilde çalışıyorsunuz. Bu işin önderliğini sizler yapıyorsunuz. Sizleri tebrik ediyorum. Samsun geçtiğimiz aylarda organ bağışında Türkiye birincisi oldu. Bu sergi uluslararası karikatür yarışmaları sonucu ortaya çıkan bir sergi. Bu serginin sanat yönüyle çok ağırlıklı olduğunu görüyoruz. İnşallah sergi ile birlikte organ bağışına daha iyi dikkat çekilir.

Bu sergiyi bütün Samsunluların görmesi gerektiğini düşündüğüm için bütün Samsunluları ve öğrencileri bu sergiyi görmeye davet ediyoruz. Bu sergiyi gezdikten sonra vatandaşlarımızı organ bağışı standına uğrayarak form doldurmalarını ümit ediyoruz. Malumunuz bizler öldükten sonra bedenimiz çürüyor. Vefatımızdan sonra organlarımız bir insana, bir cana can olsun diyoruz. O yönüyle bu faaliyeti çok kutsal bir faaliyet olarak önemsiyoruz ve destekliyoruz. Emeği ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Serginin Samsun’un sanatına da katkı yapmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından 1. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması Sergisi’nin açılışını protokol üyeleri ile birlikte gerçekleştiren Valimiz Sayın Osman Kaymak, sergiyi gezerek sergi hakkında Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak’tan bilgi aldı.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen 1. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması Sergisi Samsun Piazza Alışveriş Merkezinde 04-11 Şubat 2019 tarihleri arasında açık kalacak. 45 ülkeden 950 karikatürün başvurduğu ve jürinin beğenisini kazanan ilk 55 karikatür ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

1. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması Sergisi’nin açılışını ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, İl Sağlık Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Muhammet Ali Oruç, kamu kurum ve kuruluş müdrüleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.