Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

Önce aile hekiminize muayene olun

Valimiz Sayın Osman Kaymak, 06.09.2018 Perşembe günü saat 14.00’da İlkadım Osman Gazi Aile Sağlığı Merkezi ve Saat 15.00’da Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi’nin açılışlarını gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, yaptığı konuşmasında, “Bu gün burada İlkadım ilçemizde açılışını yapacağımız Osman Gazi Aile Sağlığı Merkezi mahallemizin ve mahallelerimizin sağlık ihtiyacına cevap verecektir. İlçemize hayırlı olsun diyorum. Saygılar sunuyorum.” dedi.

Samsun’un Karadeniz Bölgesinin en büyük şehri olduğunu, sağlık ve diğer alanlarda da Amiral Gemisi olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Samsun sağlık alanında bölgeye hitap eden bir il konumundadır. Bugün burada açılışını yapacağımız Osman Gazi Aile Sağlık Merkezi birinci basamak sağlık hizmetlerini alacağımız merkezlerdir. Sizler buraya uğramadan, direkt olarak hastaneye giderseniz hastanelerin yoğunluğu daha çok artacaktır. Onun için aileler öncelikle hasta olduklarında Aile Sağlığı Merkezi’ne gidecekler, kendi aile hekimine muayene olacaklar ve aile hekiminin yönlendirmesine göre hastanelere sevk olacaklar. Ama maalesef bunu Türkiye’de oturtamadık.” dedi.

Bu vesileyle buradan bütün vatandaşlara sesleniyorum diyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Arkadaşlar; Bir soğuk algınlığı için lütfen hastaneye gitmeyin. İlk olarak Aile Sağlığı merkezine giderek aile hekiminize muayene olmanızı rica ediyoruz. İlk muayeneden sonra Aile Hekiminiz gerekli yerlere sizleri yönlendirecektir. Öncelikle sağlık her şeyin başı. O anlamda devletimiz, hükümetimiz her türlü fedakarlığı yapıyor. Her şey sizlerin mutluluğu için. Bizim amacımız sizleri mutlu etmek. Sizlerin yüzünüzün gülmesi bizler için en büyük mutluluk vesilesi. Bu gün burada açılışını yapacağımız bu Aile Sağlığı Merkezi’nin sizlere, mahallelerimize, ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak, konuşmasının ardından protokol üyeleri ile birlikte İlkadım Osman Gazi Aile Sağlığı Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Osman Gazi Aile Sağlığı Merkezi’ni gezerek incelemelerde bulunan Valimiz Sayın Osman Kaymak, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra Atakum ilçesine geçerek Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi’nin açılış törenine katılan ve burada bir konuşma yapan Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Arkadaşlar; Samsunumuzu her yönüyle hizmetlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Samsun gerçek manada Karadeniz’in ve bölgenin en önemli sağlık hizmetlerinin verildiği bir merkez olma yönünde ilerliyor. Burada önleyici sağlık hizmetlerinin verilmesi çok anlamlı. İnsanlar hastalanmadan hastalığın çaresini arayacaklar. Hastalandıktan sonra onu tedavi etmek çok daha zor olmaktadır. O anlamda genel bir prensip olan ‘Önlemek ödemekten her zaman daha ucuz ve kolaydır’. İş güvenliği, iş kazaları, sağlık ve her alanda bu böyle. Hastalanmadan hasta olmamanın yollarını arayacağız. İşte bu merkez bize bu imkanı sağlayacak. Bu merkez ilçemize ve ilimize hayırlı olsun. insanlarımız, halkımız en güzel bir şekilde bu hizmetlerden faydalansınlar.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak, konuşmasının ardından protokol üyeleri ile birlikte Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışın ardından Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı, Diyabet Danışmanlığı, koruyucu Ağız Diş Sağlığı Polikliniği, Kanser Tarama ve Eğitimi, Okul Sağlığı Birimi, Psikolojik Danışmanlık, Sosyal Çalışmacı, Eğitim Birimi, Gebe Bilgilendirme Sınıfı ve Fizyoterapi Polikliniklerini gezerek incelemelerde bulundu.

Daha sonra Valimiz Sayın Osman Kaymak, Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi sağlık personeli ile istişare toplantısı yaparak, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İlkadım Osman Gazi Aile Sağlığı Merkezi ile Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi’nin açılış törenlerine ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, İlkadım kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, İl Sağlık Müdür Yardımcıları, sağlık çalışanları ve vatandaş katıldı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.