Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

OKA Temmuz ayı toplantısı Samsun’da gerçekleştirildi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Temmuz ayı toplantısı, OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman’ın başkanlığı ve Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın ev sahipliğinde, Amasya Valisi Sayın Dr. Osman Varol ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile ilimizde gerçekleştirildi.
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen, ajansın çalışmaları hakkında toplantı öncesi bir sunum gerçekleştirdi.
         Sunumun ardından OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman yaptığı konuşmasında, ‘Değerli Yönetim Kumlu Üyeleri ve Saygıdeğer Basın Mensupları; Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer ilgili aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2018 yılı Temmuz ayı Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirmek ve Kurulumuzun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.
     Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygıdeğer Basın Mensupları;  Malum olunduğu üzere 24 Haziran 2018 tarihinde birlikte yapılan TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin etmesiyle başlayan yeni dönemde devlet teşkilatlanmasındaki değişiklikler kalkınma ajansları nezdinde de vuku bulmuştur.
Şöyle ki; 09 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanunun adı “Kalkınma Ajanslarının hizmetlerine ilişkin Kanun şeklinde değiştirilmiş ve ilk 18 maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. 10 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bakanlıklar yeniden yapılanmış ve kalkınma ajanslarının koordinasyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda “Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü” kurularak bu bakanlığa devredilmiştir. Bundan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda görevlerini ifa edecek olan ajanslar hakkındaki düzenlemeler hemen hemen önceki haline denk olarak 15 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren 4 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi onaltıncı bölümünde düzenlenmiştir.
         Buna göre, Kalkınma Ajansımızın görev bölgesi ve Yönetim Kurulumuzun yapısı ile çalışma usulleri ve görevleri aynen devam etmektedir. Bu hususlarda yapılacak yeni düzenlemeler ile yeni koordinatör bakanlık olan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın yönlendirmeleri söz konusu olana kadar ajansımız ve yönetim kurulumuz meri mevzuatı uyarınca çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir. Son olarak, bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden bir kez daha teşekkür ediyoruz. Ayrıca, ev sahipliğinden dolayı Sayın Samsun Valimize teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyoruz.’ dedi.
         Toplantıya ayrıca, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU, Çorum Belediye Başkanı Zeki GÜL, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Salih Yıldırım, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Tokat TSO Başkanı Dr. Ali Çelik ve diğer üyeler katıldı.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.