Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

KESİNTİSİZ TİCARET, SEYAHAT VE TAŞIMACILIK İÇİN AKILLI SINIRLAR

Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Dr. Nurullah Erem ve personeli, 25.01.2019 Cuma günü saat 10.00’da, ‘Dünya Gümrük Günü’ dolayısıyla Valimiz Sayın Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.
       ’Dünya Gümrük Günü’ dolayısıyla Sayın Valimizi makamında ziyaret eden Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Dr. Nurullah Erem ve çalışanları, Valimiz Sayın Osman Kaymak’a çiçek takdim etti.
      Ziyarette Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Dr. Nurullah Erem yaptığı konuşmasında, “Sayın Valim; 26 Ocak Dünya Gümrük Günü her yıl farklı bir tema belirlenerek kutlanmakta olup, 2019 yılında gümrük günü için ‘Kesintisiz Ticaret, Seyahat ve Taşımacılık için Akıllı Sınırlar’ teması olarak belirlenmiştir.
     Bakanlığımız, yenilikçi yaklaşım ve uygulamalarla ülkemizi gümrük hizmetlerinin ve ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı, dünyanın sayılı ticaret merkezlerinden biri haline getirmek için azami gayret ve çaba göstermektedir. Gümrük idarelerinin vergi toplama ve kaçakçılıkla mücadele gibi bilinen işlevlerinin yanı sıra, ülke güvenliği, insan sağlığı, bitki, hayvan ve çevrenin korunması gibi işlevleriyle de görevini ifa emekte olup, bugün ayrıca rekabetçilik ve ekonomik büyüme alanındaki katkıları da giderek daha fazla önem kazanmaktadır.
        Bölge Müdürlüğümüz; Samsun, Ordu, Sinop, Kastamonu, Çorum Amasya ve Tokat illerini kapsayan geniş bir coğrafyada görevini sürdürmektedir. Müdürlüğümüzce 2018 yılında 1.236.060.460 USD ihracat, 2.610.823.381 USD ithalat gerçekleştirilmiş, 794.912.714 TL vergi tahsilatı yapılmış, 4.215.044 TL değerinde kaçak eşya ele geçirilmiş, ayrıca araç ve eşya satışlarından 7.001.553 TL hasılat elde edilmiş, net gelir 1.552.485 TL olmuştur.” dedi.
      180 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütü’nün temelini oluşturan Gümrük İşbirliği Konseyi Sözleşmesi’nin, ülkemizin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalandığını ve 1952 yılında yürürlüğe girdiğini ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, Gümrük ve Ticaret Teşkilatında ülkemizin ihracatının artması için çalışan Bölge Müdürünün nezdinde tüm  personelinin Dünya Gümrük Günü’nü kutlayarak, çalışmalarında başarılar diledi.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.