Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

GENÇ YAZARLAR ÇOCUKLARA KİTAP SEVGİSİ AŞILADI

 

Samsun Çok Amaçlı Toplum Merkezi tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, çocuklara kitap okuma ve yazma sevgisi kazandırmak amacı ile Çarşamba ilçesinde kitap ve yazar söyleşisi gerçekleştirildi edildi.  Çarşamba ilçesi Çaltı İlkokulu Müdürü Erengül Özkan ve Sınıf Öğretmeni Çiğdem Semiz ile Ahubaba Ortaokulu Müdürü Halil Özsoy’un ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonlara, genç yazarlardan Kardeşim, Bahis ve Yanılgı kitaplarının yazarı Burak Yavuzyiğit ile Narin kitabının yazarı Betül Şengül katıldı.

 

 

ÖĞRENCİSİ OLDUĞU OKULLARA YAZAR OLARAK DÖNDÜ

İlk ve Orta Okulu Çarşamba ilçesi Çaltı İlkokulu ve Ahubaba Ortaokulu’nda okuyan ve Avrupa Birliği Projesinde Türkiye’yi en genç yazar olarak temsil eden Burak Yavuzyiğit yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ben bu işlerle çocukluktan beri uğraşıyorum. Yazmaya ilk önce masallarla başladım ve öykü ve şiirlerle devam ettim. Roman, şiir ve öykü olmak üzere 15 yaşında kaleme almaya başladığım kitaplarla edebiyatın üç farklı dalında profesyonel anlamda eser verebilmiş dünyadaki en genç isim olarak değerlendiriliyorum. 2016 yılında Avrupa Birliği Projesinde Türkiye’yi en genç yazar olarak temsil ettim. Daha çok genç yaşlardayım ve bu işte yazar oldum dediğimiz an bittiğimiz andır. Çünkü herhangi bir gelişme yapamayız. Yazarlıkta sürekli daha iyi şeyler üretmek gerekiyor.” diye konuştu.

 

GENÇ YAŞTA YAZDIĞI KİTAPLA ÇOCUKLARA ÖRNEK OLDU

Genetik mühendisliği bölümünde okuyan, aynı anda üç farklı üniversitede daha öğrenim gören ve Mart ayında çıkarttığı “Narin” isimli kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Betül Şengül ise öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada “Kitap yazmaya başladığımda ilkokul 3. sınıftaydım. İlk önce komşumuz beni teşvik etti yazmaya. Öğretmenlerimin de beni keşfetmesi ile yazmaya devam ettim ve Mart ayında Narin isimli kitabımı çıkarttım. Kitapları ilginizi çeken kitaplar olmasına dikkat etmek gereklidir. Her kitabı okumalıyız çünkü her kitap bizlere farklı bakış açıları katmaktadır. Genç yaşta edebiyatla uğraşmaktan ve sizlerin de yazma merakına ışık tutmaktan son derece mutluyum. Yazarlık haricinde 4 farklı üniversitede eğitimime devam ediyorum, tiyatro ile uğraşıyorum. Sizlerde genç yaşta yazar olabilirsiniz bunun için de çok kitap okumalısınız. Bu sizi hem okulunuzda hem hayatta daha başarılı yapacaktır” diye konuştu.

Samsun Çok Amaçlı Toplum Merkezi derneği genel sekreteri Onur Bilgin de düzenlenen organizasyonda öğrencilerin genç yazarlar ile bir araya gelmesinin kitap sevgisi açısından için çok etkili olduğunu belirterek, “Dernek olarak Samsunda ekonomik ve sosyal kalkınma alanında ciddi projeler hazırlıyoruz. Öncelikli olarak kadın ve çocukları toplumun her alanında güçlendirmek için ciddi projeler hazırlıyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu etkinlik ilerleyen dönemde de devam edecek. Kitap okuyan, her dalda yazan, sanatla uğraşan çocuklar gençler yetişmesine destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Öğrenciler uzun süre sohbet ettikleri genç yazarlara; nasıl yazar oldukları, yazmaya kaç yaşında başladıkları, nelerden ilham aldıkları, kendilerinin de yazar olup olamayacakları, ilk kitaplarını kaç yaşında ve ne zaman çıkarttıkları, ilk kitaplarını ellerine aldıklarında ne hissettikleri gibi sorular yöneltirken genç yazarlarda soruları içtenlikle cevapladı.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.