Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

Engellilerin Yaşamı Kolaylaştırılmalı

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda, Altınokta Körler Derneği Başkanı Aynur Yiğit ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı’nın selamlama konuşmalarının ardından yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler’in, 3 Aralık gününü tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının ‘tam ve diğer insanlara eşit ölçüde’ sağlanması amacına dönük çalışmaların yapılması gereken bir gün olarak duyurduğunu kaydeden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya nüfus tahminlerine göre dünya nüfusunun yaklaşık %15’i bir tür engellilik ile yaşamaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu ve Engelliler İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan Engellilik Araştırması sonuçlarına göre, ülkemizdeki toplam nüfusun %12,29’unu engelli vatandaşlar oluşturuyor. Doğuştan ya da sonradan, hastalık veya kazalar sonucu; bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerindeki kayıplar nedeniyle normal hayatlarını yaşamakta güçlük çeken, hayatlarının kalanını engelli olarak geçirmek durumunda kalan bireylerin, hak ve temel özgürlüklerden tam ve eşit şekilde yararlanmalarını, topluma tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamak, sadece devletimizin ve idarecilerimizin değil tüm toplumun görev ve sorumluluğundadır.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında, devletimizin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde kurulan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü eliyle; bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşulları nedeniyle özel ihtiyaçları bulunan vatandaşlarımızın yanında yer aldığını dile getiren Valimiz Sayın Osman Kaymak,“Bakanlığımız; engellilerin, sağlık ve rehabilitasyon hizmetlerine, toplumsal ve ekonomik hayata katılmalarına ilişkin çalışmalar yapmakta, vatandaşlarımızın hizmet alabilecekleri ilgili kuruluşlara yönlendirilmesini sağlamaktadır. Fakat engelli bireylerin karşılaştığı sorunlar yalnızca devlet eliyle çözülebilir yaklaşımı doğru değildir. Toplumun her ferdi, engellilerin yaşamlarını her anlamda kolaylaştıracak ortak bir akılla hareket etmelidir. Yardımlaşma duygusu en üst seviyede olan milletimizin; bu yöne biraz daha empatiyle yaklaşarak, engelli bireylerin talepleri henüz oluşmadan, ‘her sağlıklı insan bir engelli adayıdır’ bilinciyle hareket etmesi, şüphesiz engelli bireylerin sorunlarını en aza indirecektir.”dedi.

Son yıllarda istihdam ve evde bakım hizmetleri başta olmak üzere engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak büyük değişiklikler yapıldığını ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Devletimiz gerçekten Avrupa’nın bile ulaşamayacağı rakamlara ulaştı. Sırf Samsun’da on bin kişiye ayda 1.100 liranın üzerinde ödeme yapılması gerçekten devletimizin sosyal güvenlik anlamında geldiği noktayı gösterir. Tabii bu sadece rakamlarla olacak şey değil, sevgiyle olacak şey. O yönüyle bu görevlerde hizmet eden arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Gayretlerini her zaman takdirle karşılıyorum. Aileleri de takdir ediyoruz. Engelli vatandaşlarımız belki de bizlere Allah’ın bir lütfu. Belki onlara hizmet ederek, onlar sayesinde Allah’ın rızasını kazanacağız.” diye konuştu.

Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından program, Abdullah Paşa Camii Kur’an Kursu’nun görme engelli öğrencilerinden Yasemin Başar’ın Braille Alfabesi’yle yaptığı Kur’an-ı Kerim tilaveti, görme engelli Erhan Yılmaz’ın ‘Bayrak’ şiirini okuması ve Özel Dr. Nejat Akyol Bakım Merkezi’nin hazırlamış olduğu halk oyunları gösterisiyle devam etti.

Halk oyunları gösterisinin akabinde, muhtaç engellilere yönelik olarak hizmet veren özel bakım merkezi temsilcilerine ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İlkadım Halk Eğitim Merkezi’nin birlikte düzenledikleri ‘İşaret Dili’ kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere plaket ve sertifikaları Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Programda daha sonra, Fahriye-Kemal Kızılot Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni Hasan Tahsin Yazıcı,  engelli hakları konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Programa Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Canik Kaymakamı ve İlkadım Kaymakam Vekili İlhan Turgut, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, engelli vatandaşlarımız ve aileleri katıldı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.