Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

20. Uluslararası psikolojik danışma ve rehberlik kongresi’ samsun’da başladı

Valimiz Sayın Osman Kaymak, 25.10.2018 Perşembe günü saat 10.00’da Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin organizatörlüğünde Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Canik Belediyesi işbirliği ile Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’ne katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ‘20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Canik Belediyesi Sempozyumlara alışkın ve tecrübesi olan bir belediyedir. Samsun’da 11 tane Uluslararası Sempozyumu gerçekleştiren bir belediyeyiz. Biz belediye olarak ‘20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’ne ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kongreye ve ilimize gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum.” dedi.

Türk PDR Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Cengiz Şahin yaptığı konuşmasında, “Kongreye gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde 870 araştırmacı yaklaşık 400 bildiri ile katkı sağlamıştır. Ayrıca farklı ülkelerden değerli uzmanlar konferans, panel, çalıştay gibi platformlar yoluyla psikolojik danışmanlık mesleğini 21. yüzyıl vizyonunu geliştirip genişletecek şekilde ele alacaktır.” dedi.

2023 Vizyon Belgesi’nde PDR ile ilgili yapacakları çalışmalara değinen Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Danışmanı Adem Çilek ise yaptığı konuşmasında, “ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri bakanlık tarafından yeniden yapılandırılacak. Türk kültürüne özgü tanımlama, yönlendirme ve yetkinlik çalışmaları yapılacak. Bu kapsamda rehberlik araştırma merkezleri yeniden yapılandırılıyor. Bu yapılandırmayla artık özel çocuklarımıza özel hizmetlerin verilmesini, onları topluma kazandırmayı etkili hale getirebiliriz.” dedi.

Sağlık Bakanlığı nezdinde PDR istihdamı konusunu gündeme getirdiğini belirten MHP Genel Başkan Yardımcısı ve 26. Dönem Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, “YÖK ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hocalarla ve diğer derneklerle de iletişimlerimiz sürüyor. Ruh Sağlığı Yasası ve özellikle YÖK’te üzerinde durduğumuz terapistlik eğitimi ile diğer meslek unvanlarıyla ilgili sorunları, buna aile danışmanlığı da dahil, işbirliğiyle çözmek için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Değerli misafirler, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) hizmetleri 20. Yüzyılın başlarında ABD’de ortaya çıkmış ve öncelikle burada gelişme göstermiştir. Daha sonra Avrupa ülkelerinde yer almaya başlayan PDR hizmetleri, hiç kuşkusuz dünyada en sistemli ve profesyonel olarak ülkemizde uygulanmaktadır. Bu da buraya katılan ve diğer eğitimcilerin ve uygulayıcıların sayesindedir. Bu nedenle katılımcılara teşekkür ediyorum.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik sistemi ilk kurulduğu ülkelerde daha çok mesleki yönlendirme ve kariyer danışmanlığı üzerine kurgulanmıştı. Ancak günümüz dünyasının daha karmaşık yaşamı ve insanın toplumsal uyumu sağlama zorluğu bu hizmetin değişimini de zorunlu kılmıştır. Günümüzde PDR’nin amacı bireyin yaşadığı topluma uyum sağlayabilmesi, kendini tanıması, kendini anlaması ve kabul etmesine yardım sürecidir. Bu nedenle temelinde insan olan önemli bir hizmettir.

Değişen dünya, bireye değişen seçenekler sunmaktadır. Birey kendi hayatı hakkında karar verme özgürlüğüne sahiptir. Karar verebilmesi içinde yeteneklerini, kapasitesini tanıyıp, çevresindeki imkanları bilmesi gerekir. Psikolojik Danışma ve Rehberliğin görevi bireyin seçme özgürlüğünü kullanabilmesi için seçenekleri algılayabilmesine ve doğru tercihler yapmasını sağlayacaktır. Üniversitelerimizin Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü mezunları çocuklarımız için bu önemli görevi yerine getirmektedir. Bu nedenle bu sempozyumun ilimizdeki eğitim uygulamalarına olumlu etkisi olacağını düşünüyorum.

Özellikle dünyanın küçük bir yer haline gelmeye başlaması ve yeni dijital yaşam sorunlarının ortaya çıkması gelecekte PDR hizmetlerinin hedefe yönelik olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle ‘PDR Hedefe Doğru’ başlıklı 6. Uluslararası Canik Sempozyumu sadece ilimizde değil ülkemizde de önemli bir ihtiyacı gidermektedir.

Samsunumuz 19 Mayıs şehri olmasının yanında kültürel ve bilimsel çalışmaları ile ‘Eğitimde Marka Şehir’ olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Gerek İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çalışmaları, gerek bölgenin en büyük üniversitesi olan 19 Mayıs Üniversitemizin çalışmaları, belediyelerimizin çalışmaları bu hedefe ulaşmamızı destekleyen işler yapmakladır.

Canik Belediyesi’nin öncülüğünde Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve PDR Derneği işbirliği ile yürütülen sempozyum ile alanında uzman 800’ü aşkın bilim insanının bilgi ve deneyimlerinden yararlanma imkanı bulacağız. Katılımcı bilim insanlarımıza ilimize hoş geldiniz diyorum. Samsun tarihi için çok önemli yere sahip olacak olan sempozyumu gerçekleştiren Canik Belediye Başkanı Osman Genç Bey’e ve ekibine teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlayarak tekrar hoşgeldiniz diyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, ülkemizde anlayış ve hoşgörü kültürünü geliştirmek amacıyla her yıl empati ödülü verilen ve 2018 yılı empati ödülüne layık görülen Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı adına Genel Başkan Lokman Aylar’a ödülü, Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından verildi.

20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’nde ‘Psikolojik Danışman Eğitimi’ ana temasının yanı sıra ‘Okul Psikolojik Danışmanlığı’, ‘Kariyer Psikolojik Danışmanlığı’, ‘Aile Psikolojik Danışmanlığı’, ‘Rehabilitasyon Psikolojik Danışmanlığı’, ‘Bağımlılık Psikolojik Danışmanlığı’ ve ‘Ruh Sağlığı Psikolojik Danışmanlığı’ gibi uzmanlık alanları ile ‘Psikolojik Danışman Eğitiminde Akreditasyon’ ve ‘Psikolojik Danışma Uygulaması ve Süpervizyonu’ kapsamına giren alt temalara da yer verilecek.

25-26-27 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen ‘20. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’ne ayrıca, OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, İngiltere, Kanada, Azerbaycan, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, İran, Sudan, İtalya, Kırgısiztan ve Türkiye’den 1200 Akademisyen, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, siyasi parti temsilcileri, rehber öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.