Samsun Mobil Şehir Rehberi
Samsun'a dair her şey

11. Uluslararası Öğrenci Buluşması ve OMÜ 13. Tanıtım Günleri

Valimiz Sayın Osman Kaymak 05.05.2018 Cumartesi günü saat 14.00’da Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF), Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliğinde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması ve OMÜ 13. Tanıtım Günleri’nin açılış törenine katıldı.
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan, program Kur’an-ı Kerim tilaveti, Ordu Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösterisi ve ülkelerin geleneksel şarkılarıyla devam etti.
        Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı ve OMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı yaptığı açılış konuşmasında, “Biz bundan 6 sene önce Samsun Uluslararası Öğrenci Derneğini Samsun’a gelen eğitim hicreti gerçekleştiren öğrenci kardeşlerimize yardım etmek amacıyla kurduk. Uluslararası Öğrenci Buluşmasının Samsun’da 5.sini organize ediyoruz. Bu gün bu sahne Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sivil toplum kuruluşları ile üniversitesi ile devlet kurumları ve belediyeleri ile ne kadar büyük ne kadar kucaklayıcı bir ülke olduğunun kanıtıdır.”dedi.
        Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yaptığı konuşmasında, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkiye’deki üniversiteler içerisinde uluslararası öğrenci sayısı bakımından en önde yer alan üniversitelerden birisi. Hatta geçen yıl itibariyle eğitim ihracatında Ondokuz Mayıs Üniversitesi ikincilik ödülünü aldı. Üniversitemizde 104 ülkeden 3 bin 500’ün üzerinde yabancı uyruklu öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin içerisinde bulunduğu Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliğine bu gün bizde ayrıca üniversite 13 tanıtım günlerini de katarak burada gördüğünüz bu güzel tablonun oluşmasına katkı sağlayalım diye düşündük. Bu gün 104 ayrı ülkeden öğrencilerimiz kendi kültürlerine ait özelliklerini tanıtırken bir yandan da üniversitemizi tanımak için gelen lise öğrencilerimizi aileleri ile birlikte buluşturduk. Bu güzel ve mutlu tablonun dünya barışına, dünya kardeşliğine, güzelliğine  katkı sağlayacak mesajlar taşıyacağını düşünüyorum.”dedi.
        Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Ben buradan öncelikle Uluslararası Öğrenci Derneğini ve OMÜ Rektörümüzü kutlamak istiyorum. Gerçekten bu yabancı uyruklu öğrencileri kabul ederek Ondokuz Mayıs Üniversitemize gerçek anlamda uluslararası üniversite niteliği kazandırdıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz Türkiye’de bu işi en iyi yapanlardan birisi Orta Doğu Teknik Üniversitesidir. Artık bundan sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi yeni gelecek kardeş Samsun Üniversitesi ile birlikte inşallah bu işi yapan uluslararası üniversiteler olarak Türkiye üniversiteleri içerisinde yerlerini alacaklardır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi kardeş üniversite ile birlikte inşallah Samsunumuz gerçekten uluslararası öğrencilerin buluştuğu bir arena olacaktır.
        Biz geçmişi güçlü bir medeniyetin çocuklarıyız. O anlamda lütfen; buraya geldiğiniz de bizleri, bu toprakları ve bu kültürü çok iyi tanıyın.  Göreceksiniz ki bunun temelinde insan vardır. Bizim kültürümüz der ki,  insanı yaşat ki devlet yaşasın. Biz her insanı kıymetli görürüz. Bizim kültürümüzde insanlar rengine, ırkına, dinine bakılarak ayırt edilmez. Herkes kıymetlidir. O anlamda da ilişkiler kurulur. İnşallah biz bu kültürü gençlere vererek buradan gerçek manada birer Türkiye Cumhuriyet dostu olarak buradan ayrılacaklardır.”dedi.
        Gençlerimizin burada eğitimlerini sürdürürken Samsun’u ve Türkiye’yi de tanımalarını isteyen Valimiz Sayın Osman Kaymak konuşmasının sonunda, “İlimizi ve ülkemizi tanırken öğrencilerimizin ailelerinin de buraya gelmelerini istiyoruz. Aileler Samsun’a geldiklerin de maddi sıkıntı yaşayabilirler. Eski Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz bu ailelerin burada kalma masraflarını karşılamayı taahhüt etmişti. Biz buradan tekrar duyuralım. İnanıyorum ki, şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanımız Zihni Şahin’de diğer belediye başkanlarımızla birlikte bunu karşılarlar. Bizler de Valilik olarak destek olacağız. Bu öğrencilerimiz üniversitemizden mezun olmadan önce ailelerini Samsun’a getirsinler. Samsun’u ve Türkiye’yi her yönüyle tanısınlar istiyoruz. Öğrencilerimize başarılar diliyorum. ”dedi.
        Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla kurdele kesilerek, 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra OMÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğrencileri Havvanur Yazıcı ve Elif Ocakverdi çizmiş oldukları karakalem portrelerini Valimiz Sayın Osman Kaymak ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a takdim ettiler.
        Açılışın ardından Valimiz Sayın Kaymak, 38 farklı ülkeden öğrencilerin kendi kültürlerini tanıttıkları stantları ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı fakültelerin tanıtım stantlarını protokol üyeleriyle birlikte gezerek yetkililerden bilgi aldı.
        11. Uluslararası Öğrenci Buluşması ve OMÜ 13. Tanıtım Günleri’nin açılış törenine ayrıca, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, HSYK Üyesi Alp Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri ve çok sayıda vatandaş ve davetli katıldı.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.